Gyrocompass Service | Gyrosphere | Maintenance / Inspection | Annual Test

Gemi ve yat sistemlerinde kullanılan elektronik pusula olarak bilinen Gyrocompass sistemlerinin (Elektronik pusula) servis hizmetini vermekteyiz (Gyrocompass Service). Ayrıca Sperry Marine, Anschütz, Tokimec ve Yokogawa Gyrocompass modellerinin yıllık bakımlarını yetkili servis firmaları ile ortaklaşa çalışarak uygun fiyatlara yaptırabiliriz.

Gyrocompass service denilince tamir, bakım, yıllık kontroller ve annual maintenance (inspection and overhoul) aklımıza gelmektedir.

Gyro sistemleri çok yüksek devirde dönen elektronik motorlar sayesinde gemilerin yönlerini bulması için kullanılan bir cihazdır.

Civalı ve civasız gyrosphere (küre) sistemleri genellikle bir konteyner içerisinde bulunmaktadır. Bu konteyner içerisinde aynı zamanda orjinal gyro suyu bulunur. Bu Container’ler her markada farklı oltip ve modelde olmasına rağmen çalışma prensipleri aynıdır.

C-Plath / Sperry Marine Gyrocompass Navigat X MK-1 ve MK-II, Anscutz Standart 20 ve Standart 22 Gyro service, Tokimec TG5000, TG-6000, TG-8000 Gyro Compass Sistemleri günümüzde en çok kullanılan modellerdir.

Gyro Supporting Liquid olarak adlandırılan bu su belirli karışımlar sonucunda elde edilmiştir. Supporting Liquid her yıl değiştirilmesi gereklidir. Eğer gyrocompass annual maintenance yapılmaz ise gyrosphere’in ömrü azalır ve main gyrocompass hatalı göstermeye başlar.

Annual Maintenance / Inspection işlemlerinde üretici firmalar orijinal malzeme göndermektedir. Bu malzemelerin içinde Supporting Liquid, mercury ve oringler bulunmaktadır. Bazi sistemlerde saf su da gelmektedir. Gyrocompass Annual inspection işleminde mümkün olduğunca orjinal malzeme kullanılmaya özen gösterilmeli ve her yıl Gyrocompass sistemlerin bakımının yapılması tavsiye edilmektedir.

Osemar tüm gyro sistemleri için orijinal malzeme ile gyro annual maintenance / gyro annual inspection hizmeti ayarlayabilmektedir.

Aynı zamanda Gyrocompass service, tamir, bakım ve yedek parça tedarik edebilmektedir. Stoklarımızda hazır sistemler mevcuttur.

Gyrosphere / Sensitive Element yani küre olarak bilinen gyro sisteminin en önemli parçasıdır. Bu parçalara üretici firmalar 5 yıl ömür vermektedirler. Fakar yıllık kontrol ve bakımları zamanında yapılırsa sistemler 7-8 yıl ve daha fazla zamana kadar çalışabilmektedir.