Cplath | Gyrocompass | Navigat X Mk I – II | Gyrosphere,

Gyrocompass : Navigat X MK I Gyro modeli aynı zamanda SR 180 olarak da bilinmektedir. Gemi ve Yat’larda elektronik pusula olarak kullanılan bu sistemler 220V ve 24V elektrik voltajı ile çalışmaktadırlar. Aynı zamanda eski sistemleri civalı tip küre kullanıldığı gibi, yeni sistemlerinde optical type gyrosphere kullanılmaktadır.

Sistemlerin en önemli parçası olan gyrosphere unitesi oldukça pahalı olup, aynı zamanda çok hassas bir yapıya sahiptirler. Düşme yada ters dönme durumlarında sistemler genellikle çalışmamaktadır..

Sistemlerin NMEA, Superfast NMEA ve Step çıkışları mevcuttur. NMEA çıkışları 4800 Bauth Rate, Superfast çıkışları ayarlanabilir 4800-9600-38400 Bauth Rate ve Step çıkışları + referans olarak vermektedir. Sistemler tüm radar ve ecdis cihazları için ayrı ayrı uyumlu data çıkartabilmektedir. Aynı zamanda Repeater bağlantıları nmea data ile sağlanmaktadır. 

Bearing Repeater, Steering Gear Repeater, Conning Console Repeater ve Wing Console Repeater gibi 8 den fazla repeater bağlantısı yapılabilmektedir.

Sistemlere GPS ve Speed Log bağlantısı yapılması önerilmektedir. Aynı zamanda Sistemlerin yıllık Annual Maintenance – Inspection işlemlerinin zamanında yapılması oldukça önemlidir. Son yapılan Annual maintenance tarihinden 16 ay sonra sistem bakım hatası vermektedir. Bu sebeple her yıl yapılan gyrosphere bakımlarında bu değer sıfırlanmalıdır.

Küreli Tip ( Mercury Type ) Gyrosphere günümüzde pek bulunmasa da hala bazı gemilerde karşımıza çıkmaktadır. Gyrosphere akımları 220mA ile 260mA arasında olması sistemin durumunun normal olduğunu göstermektedir.

Aynı zamanda yapılacak Annual Inspection işleminde üretici firmanın göndermiş olduğu gyro suyu kullanılmalıdır. Aksi taktirde küre akımları hatalı göstermekte ve kürenin ömrü azalmaktadır.

Osemar Marine Electronik Gyrocompass sistemlerin Annual Inspection ve Gyrosphere Replacement Service işlemleri için yetkili firma ayarlıyabilmektedir. Türkiye ve Avrupa limanlarında uygun fiyatlarla servis hizmeti almak için bizimle irtibata geçiniz.

Yetkili firmalardan uygun fiyatlarla Main Board, Gyrosphere, Küre, Repeater ve Gyro Supporting Liquid temin edebiliriz.

C-Plath Navigat X MK I and MK II Gyrocompass Annual Inspection